29 юни - Национален ден на безопасността на движението по пътищата

26 Юни 2026
29 юни - Национален ден на безопасността на движението по пътищата

29 юни – Национален ден на безопасността на движението по пътищата

Животът е с предимство.

На Националния ден на безопасността на пътя си припомняме, че Животът е с предимство. 29 юни – Националният ден на безопасността на движението по пътищата, обединява цялото общество в обща кауза – опазването на човешкия живот и здраве, когато сме на път.

Ежедневно се отправяме нанякъде – към работа, към дома, към любимите хора. Всеки миг правим избор и вземаме решения, които могат да ни предпазят или да ни изложат на риск. Националният ден на безопасността на движението по пътищата поставя темата като значим обществен приоритет и символ на стремежа към по-сигурна среда за всички участници в движението.

Насочваме вниманието към ролята на родителите, образователните институции и обществото за изграждането на отговорно поведение у децата и младите хора. Безопасността на движението е култура, която се възпитава, усвоява и прилага всеки ден.

Вярваме, че ученето през целия живот, добрият личен пример и правилното поведение на пътя изграждат знания, умения и навици, които спасяват човешки живот.

Припознаваме ангажимента на държавните и местните институции да поставят живота, здравето и правото на безопасна мобилност в основата на своята работа. Отчитаме необходимостта от качествена инфраструктура, защита на уязвимите участници в движението, ефективна превенция, контрол и своевременна помощ при инциденти.

Призив към всички участници в движението

Призоваваме всеки гражданин – като водач, пътник и пешеходец – към:

  • отговорност;
  • толерантност;
  • етично поведение;
  • уважение към закона;
  • грижа за живота и здравето на всички.

Отправяме покана към гражданските организации, бизнеса и медиите да продължат да подкрепят инициативите за безопасност на движението чрез личен пример и активна обществена ангажираност.

„Националният ден на безопасността на пътя е памет, равносметка и надежда. Заедно можем да бъдем по-добра версия на себе си.“

Община Петрич и Държавна агенция „Безопасност на движението по пътищата“ пожелават на всички граждани безопасно пътуване и спокоен летен сезон.
Промяната винаги започва от нас!